Freitag, 6. Februar 2015

MUTFAK SIRLARIM

Mutfak alışverişinden artan bozuk paraları bir kutuda biriktiririm. Bir senede Afrika'da kesilmek üzere bir kurban parası bu kutuda birikir.
Alışveriş listemi önceden hazırlarım ve alışveriş yaparken liste dışına çıkmamaya çalışırım. Böylece gereksiz ürün almamış ve israf etmemiş olurum.
Evdeki bir yiyecek bitmeden yenisini almam. Yenisi alınınca ekmeğin, maydanozun dolabın arkalarında unutulup eskimesine izin vermem.
Eskiyen ekmeği atmam. Öğütüp buzluğa atar, köfte yaparken kullanırım. Ya da ekmek köftesi yaparım. Tadı nefistir, tavsiye ederim.
Evime abur cubur almam. Hem sağlığımı, hem de ekmeğe, suya bile muhtaç insanları düşünürüm.
Mutfağa televizyon koymam. Onun yerine yemek yaparken tesbih çekerim. Hem diziye dalıp yemeği yakmam hem de yemeklerim daha bereketli olur.
Yemek masasına "yemek duası" yapıştırdım. Her yemekte dua etmeyi bize hatırlatır ve "Bize verdiğin nimetler için sana sonsuz şükürler olsun." diyen ev halkı yemeği beğenmemezlik etmez.
Evde iki öğün yenir. Kahvaltı ve akşam yemeği. Akşam yemeği çoğu zaman bir, en fazla iki çeşittir. Vaktimi ve midemi tıka basa doldurmamış olurum.
Zor mu? Değil. Hatta her ev hanımının işini kolaylaştıracak mutfak sırları. Siz de başka maddeler ekleyebilirsiniz.

Keine Kommentare:

Kommentar veröffentlichen